変な日本「へんなにほん」

Amikor először ér Japánba az ember, pár dolog meglepheti, némelyik ezek közül jobban. Most összeszedtem nektek pár dolgot, ami a világnak a másik felén másképp működik, mint nálunk. Egyik módszer sem jó vagy rossz, éppen csak más. Külföldiektől nem várják el, hogy mindet ismerjék és betartsák, mindazonáltal jó benyomást tehetünk azzal, ha alkalmazkodunk ezekhez.

A lista semmilyen sorrendiséget nem jelent, csak ahogy esik :) Ha eszetekbe jut még valami, jelezzétek és belefűzöm a posztba. A fotók mind saját készítésűek az utainkról.

Reptér

A reptéren jön az első fura dolog, lefotóznak minket és ujjlenyomatot is vesznek minden alkalommal, hacsak nincs tartózkodási engedélyünk, illetve vagyunk japán állampolgárok. Mondjuk ettől nem halad jelentősen lassabban a sor, mint bármelyik ország érkezési kapujánál (az EUn kívül). Aki nem járt még extrább biztonsági intézkedésekkel rendelkező országban, meglepheti.

IMAG0208.jpg

Orrfújás

Japánban nem szoktak az utcán vagy társaságban orrot fújni. Elvonul hozzá az ember a mosdóba, vagy egy szobába, ahol egyedül van. Ennek ellenére ami meglepett engem, hogy rendszeresen adnak ajándékba papírzsepis reklámanyagokat az utcán, miközben a boltban csak az a nagy, kihúzós verzió van, klasszikus zsebkendőt se tízes, se százas csomagban nem lehet kapni. Amikor van a táskámban zsepi, az azért van, mert vagy hoztam magammal itthonról, vagy kaptam az utcán.

Párok viselkedése

Bár véleményem szerint Magyarországon sem vészes ez, legalábbis az utóbbi években én jelentősen kevesebb párt láttam nyalni-falni egymást, de kint még ez is sok. A fiatalabb és a mix párok között látni párat, akik fogják egymás kezét, illetve természetesen a külföldiek. Szájra puszit sem fogunk látni (ne is nagyon tegyük mi sem), nemhogy olyan csókcsatát, amiket néha a tinik levágnak Európában. Egész egyszerűen a magánélet az két ember dolga, ők nem szeretik az utcán látni egyáltalán és ezt magukra is érvényesnek tekintik.

Automaták

A hír igaz: tényleg mindenhol ott vannak. Van olyan, ami senkit sem lep meg és üdítőket árul. Aztán van olyasmi, mint a mi kávéautomatáink, csak megválaszthatjuk, hogy hidegen vagy melegen szeretnénk az italt. Ugyanez vonatkozik a dobozos kávéautomatákra, van hideg- és meleg opció (ugyanezeket a szétszedett tárolókat megtaláljuk az élelmiszerboltokban is tél idején). Lehet venni éttermekben is automatából kaját, legalábbis ott rendeljük meg és fizetjük ki az elején, majd utána odaadjuk a humán erőforrásnak a cetlit, amit adott a gép és ő elkészíti nekünk az eledelt. Vannak furcsább automaták is, akad, ami hal alakú édességet (taiyaki) árul, banánt, virágcsokrot, újságot (na mondjuk ez is akad máshol), strandpapucsot, illetve akár használt női bugyit. Mindenki válasszon kedvencet :) Ja igen, a sörkedvelők is örülhetnek: azt is lehet kapni automatából, persze itt nincs meleg opció.

_0002144.jpg

Papucsok

Az, hogy egy lakásba belépve kiugrunk az utcai cipőből és beugrunk egy papucsba, talán nem annyira furcsa, hiszen ez sok magyar háznál is szokás. Viszont itt minden egyes lakásra igaz, de néhány étteremre is (itt néha zárható kis tartók vannak nekik, de ha nincs, akkor se nyúl hozzájuk senki). Amennyiben tatamira lépünk rá, a papucsot is vegyük le, csak mezítláb.

Emeletes parkolók

Vannak olyanok, amik a föld alá viszik le a kocsit és vannak emelős verziók is. Elsőre ledöbben az ember, de praktikus módszer :)

Okos WC-k

Na ez nekem személy szerint nagyon hiányzik. Elsőre talán kicsit komplikált lehet a használatuk, de nem vészes. Van fenékmosó része, női intimmosó része, ahol a víz hőmérsékletét, erősségét és beérkezési szögét is befolyásolhatjuk, ha akarjuk, csörgedező patak hangjaira könnyíthetünk magunkon, illetve zenét is választhatunk (csak vigyázzunk, hogy ne a Himnusz legyen az, mert akkor állhatunk fel).
Mindazonáltal az ország bármelyik pontján találkozhatunk guggolós WC-vel, akár mobil formában is.

Mosógép

Hideg vízzel mosnak. Azt hiszem, ez pont elég furcsa, nem szükséges további magyarázat.

Levesszürcsölés

Általában szokták szürcsölni a levest, azt fejezik ki ezzel, hogy finom. Mostanában viszont kezdik ezt a szokást nem illőnek titulálni, így csak mértékkel tegyük mi is. Gyakran kitesznek hajgumit is a vendégeknek, hogy ne lógjon az ételbe a hajuk.

2013-1-0237.jpg

Vonaton és metrón kevés beszéd

A többség nyomkodni fogja a telefonját, félreértés ne essék, de leginkább csak emaileznek (kint nem dívik az SMS), olvasnak vagy játszanak. Hangosan vagy telefonon beszélni elvileg tilos a vonaton (félelmetesen halk), metrón, mert zavarhatja a többieket. A külföldieknek ezt a legnehezebb betartani.

Alvás mindenhol

Na ez könnyen fog menni mindenkinek, elég az időeltolódásra gondolnunk. Mindenhol és minden időpontban képesek elaludni, akár vadidegenek vállán is, vonaton, megállókban, padon, vagy akár csak a padlóra dőlve az utcán. A legextrémebb nekem egy lány volt, aki a kezében a jegyzetfüzettel és a tollal írás közben aludt el.

20141024_234906.jpg

Kutyaboltok

A nyugati szokással szemben, ahol a kutyaboltban csak kisállatos dolgokat lehet kapni, kutyát nem, itt azt is árulnak, néha macskát is. Kérésre ki is vesznek egy-egy állatot, hogy megbögyörésszük, amíg szívrohamot kapunk az áruktól.

Sento és onsen

Gyakorlatilag ezek testvérek. Az onsent természetes hő melegíti, általában vulkánok közelében található gyógyfürdő. A sento a közfürdő (sok régi házban nem volt fürdőszoba, akár a mai napig sincs), aminek a vizét mesterségesen melegítik fel. Mindkét helyen szabályok vannak a helyes viselkedésre, ezekről ittírtam. Amennyiben vendégségben vagyunk, valószínűleg mi mehetünk elsőként fürdeni. A legfontosabb, hogy itt se piszkoljuk be a kádat a koszos testünkkel, mellette zuhanyozzunk le és csak ejtőzni üljünk be az előre felmelegített vízbe (külön kis kijelző van, hogy hány fokra állíthatjuk). A fürdő tisztasága szent.

Bankautomaták

Sajnos ez nem kedves rész, nincs minden sarkon automata, sőt, utcai részen nem is emlékszem ilyenre. Automaták az éjjel-nappali bolthálózatokban vannak, természetesen bankokban és a postán is tudunk pénzt felvenni. Legtöbbször tízezer yenesnél kisebb pénzösszeget nem fogunk tudni felvenni és sajnos a boltok nagyon nagy részében nem fogunk tudni kártyával fizetni (érdemes itthon váltani még yent).

Bolti eladók

Amint belépünk egy boltba vagy étterembe, az alkalmazottak egy emberként ordítják el magukat, hogy irassahimaseeeeeeee (üdvözlünk a boltunkban). Vicces szokás, hamar megszokja az ember és étteremből kifelé menet már automatikusan ordítja vissza, hogy gochisosamaaa. Itthon furcsán néznek ezért is :D